СТУДЕНТИТЕ ОД ФАКУЛТЕТОТ ЗА ТУРИЗАМ НА ПРАКСА ВО РЕНОМИРАНИ ХОТЕЛИ ВО МАКЕДОНИЈА И СТРАНСТВО

Меѓународниот туризам кој во светот го вработува секој дванаести работник во стопанството и обезбедува развој и просперитет на многу стопански чинители од разни дејности, представува шанса на земјите во развој за излез од стагнација на целото стопанство.

Современиот турист, во духот на новата туристичка визија, инсистира на квалитетна услуга и подготвен е да плати цена за вредност. Туристичките субјекти соочени со неопходноста да произведат квалитет кој го бара пазарот, свртени се кон човечките ресурси како клучен чинител на тој процес.

Факултетот за туризам на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје, во функција на создавање на квалитетни кадри за работа во туризмот, соработува со бројни стопански субјекти од редот на реномирани хотелски компании, туристички агенции, туроператори, средни стучни училишта, стручни здруженија и стопански комори од областа на туризмот, во земјата и странство.

Во таа насока организира и под двострано менторство реализира студентска пракса во траење од минимум еден месец секоја студиска година, во земјата и во странство.

Chestitka velikdenska