ЕРАЗМУС - подготовка учесници за мобилност

УТМС има дефинирана јазичната политика на подготовка на учениците за мобилност во програмата Еразмус. Прво, ние правиме тест за секој Еразмус кандидат за да се одреди неговото почетно ниво. Потоа ние даваме совети кое ниво тој / таа треба да ги покрие пред да оди да студира во странство. Препорачуваме два вида на курсеви - на англиски јазик што го имаме на Универзитетот и надворешни курсеви од партнерски институции. Нашата цел при изборот на партнер за подготовка на јазикот тој да е одобрен од страна на Министерството за образование на Република Македонија. Откако студентите го завршуваат својот период на мобилност се спроведува конечен тест, од што можеме да видиме, дали студентот ги подобрил своите вештини.