СТУДЕНТСКА ПРАКСА НА ФАКУЛТЕТОТ ЗА МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ

Студентската пракса на Факултетот за менаџмент на човечки ресурси се остварува во повеќе компании како во Скопје така и во другите градови низ Република Македонија.

На задоволство на нашите студенти, во секоја компанија се прифатени од ментори кои ги следат и подучуваат во текот на практичната настава.

Определените ментори од компаниите треба да ги воведат во тајните на менаџментот на човечки ресурси, да им помогнат да ги совладаат вештините на работењето со луѓето и да ги научат на вистинските вредности на работењето.

Студентот од трета година на Факултетот за менаџмент на човечки ресурси, Васил Трпчевски, на практична работа во Халк банка, заедно со менторот од Универзитетот за туризам и менаџмент, асс. м-р Ангела Миленковска, денеска имаа работна средба во просториите на компанијата каде ја изведува праксата.